W dniach 20 – 30 marca 2023 roku w oddziale przedszkolnym w grupie? Żabki” zrealizowany został program „Czyste powietrze wokół nas” opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny. 
Głównymi celami  programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich papierosy. 

Realizacja programu przebiegła według 5 zajęć warsztatowych: 

  1. Wycieczka po najbliższej okolicy (obserwacja domów – kominów, z których leci dym) 
  2. Co i dlaczego dymi? (wykonanie plakatów  pod tym hasłem, do których wykorzystane zostały pokolorowane przez dzieci obrazki) 
  3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? (– zabawa ruchowa z kwiatkami, zapoznanie dzieci z maskotką programu dinozaurem “Dinkiem” nauka piosenki o Dinusiu,  ćwiczenia oddechowe – zabawy z  chusteczkami higienicznymi 
  4. Co się dzieję, gdy ludzie palą papierosy” ( historyjka o podróży dinozaura Dinusia pociągiem; zabawa ruchowa „Jedzie pociąg z daleka”, kolorowanie postaci Dinka – wycinanie nożyczkami dinozaura i wykonanie kukiełki ) 
  5. Jak unikać dymu papierosowego? (Omówienie z dziećmi znaku „Zakaz palenia” – zwrócenie im uwagi na miejsca, w których możemy taki znaczek spotkać, zabawa ruchowo-spostrzegawcza – poszukiwanie znaku zakazu w sali zabaw pomiędzy zabawkami, kolorowanie znaczków „Zakazu palenia” oraz wykonanie z nich opasek na głowę, układanie „Znaku zakazu” na dywanie z klocków „płatków”)

Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zorganizowanych formach zajęć. Wykonane przez nich prace umieszczone były na gazetce w sali. Rodzice dzieci otrzymali ulotkę informacyjną związaną z tym programem.