noc 1

Przez cały rok w naszej szkole realizowano program wychowawczy „Od odrzucenia do akceptacji”, którego głównym celem było zwrócenie uwagi  na  problemy współczesnej młodzieży oraz budowanie poczucia własnej wartości i godności młodych ludzi. Uczniowie z różnych klas współpracowali ze sobą, ucząc się wzajemnego szacunku i akceptacji. Zwieńczeniem podjętych działań był wieczór integracyjny zorganizowany w szkole 9 czerwca 2017 r.
Od godziny 18.00 do 24.00 uczniowie wspólnie spędzali czas, grillując, grając w różne gry sportowe i intelektualne. Pogoda tego dnia była piękna, więc zabawa rozpoczęła się na boisku, dopiero później przeniosła się do klas i szkolnej świetlicy,  gdzie można było potańczyć przy dyskotekowej muzyce. Około 21.30  wszyscy zebrali się w jednej sali, by obejrzeć krótkometrażowy film pt. „Cyrk motyli”, po którym nastąpiła dyskusja. Choć film trwa zaledwie 22 minuty, można na jego podstawie wyciągnąć wiele pouczających wniosków. Jest to historia mężczyzny bez kończyn, który doświadczył w życiu wielu przykrości, był poniżany, ośmieszany, ale zdecydował się odmienić swój los, przyłączając się do grupy cyrkowej, w której zaczął powoli pokonywać swoje słabości, aż w końcu stał się prawdziwym „motylem”, bohaterem, który odwagą i talentem zachwycał innych ludzi. Jego losy uczą, że każdy człowiek ma swe wewnętrzne piękno i talenty, dzięki którym jest wyjątkowy i wartościowy, trzeba tylko je odkryć, gdyż   czasami mogą być głęboko zakopane, niemalże niewidoczne. Tak jak z każdej poczwarki rodzi się piękny motyl, tak każdy człowiek może stać się gwiazdą, która budzi podziw. Jeśli sami akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, nie musimy obawiać się odrzucenia ze strony innych. Film zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy go obejrzeli.
Wspólnie spędzony wieczór przyniósł uczniom wiele korzyści, gdyż nie tylko pozwolił na wspólną zabawę, integrując ze sobą uczniów z różnych grup wiekowych, ale także pobudził ich do głębokiej refleksji. Szukajmy swoich mocnych stron!

nocnoc 2